Kapıyı dermantin ile adım adım kendi ellerinizle kaplayın: video talimatı

6 dakika 2.3k.

Çalışma sırasında herhangi bir malzeme aşınır. Özel kır evlerinin veya apartmanların girişine kurulan metal giriş kapıları bile zamanla orijinal görünümünü kaybetmektedir. Bu nedenle, çoğu kozmetik onarım yaparken kapıyı dermantin ile kaplamak ister. Bu malzemenin kullanımı, demir yapıların ses ve ısı yalıtım özelliklerini daha da iyileştirmeyi mümkün kılar.

Dermantin ile kaplanmış kapı

Malzeme seçimi

Kapı kanadını doğru şekilde kaplamak yeterli değildir. Her şeyden önce, kaliteli bir kaplama malzemesi seçmeniz gerekir.

Dermantin, son kat kaplamanın genel konseptidir. Bu isim, farklı kaplama seçeneklerini gizler: granitol, suni deri, amidis-, vinylis- veya eko-deri.

Modern teknolojiler sayesinde, üreticiler bugün piyasada performans, doku ve desen bakımından farklılık gösteren oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Aynı zamanda, bazları doğal deri veya ikameleri ile bitirme teknolojisi de farklı değildir.

Dermantin

Kaplama için bir kaplama seçerken, kapı bloğunun kendisinin (ahşap veya metal) üretim malzemesini, yerini (caddeyle ilişkili bir apartman veya özel evin girişi) ve amacını dikkate almak gerekir. kaplama (sadece yapının dekorasyonu veya odanın ek ısınması).

Gerekli Malzemeler: Seçim Kriterleri

Dekoratif malzeme ile bir demir kapıyı kaplamadan önce, dahil. dermantine kendi ellerinizle, yüksek kaliteli bir kaplama seçmeniz gerekir. Seçim yaparken özelliklerine dikkat ettiğinizden emin olun.

Dermantin

esneklik

Yüksek kaliteli malzeme, kauçuğun aksine biraz yaylı değildir.

Yoğunluk

Giriş kapılarının döşemesi için, özellikle sokağa bakanlar için oldukça ince bir kaplama satın alınması tavsiye edilmez, çünkü bu durumda yüzeyler sürekli olarak mekanik ve doğal etkilere maruz kalır. İnce deri, iç kapı yapılarını bitirmek için uygundur.

bir tür dermantin

Görünüm

Kalitesiz malzemelerin yüzeyinde küçük lekeler ve boya lekeleri vardır.

Koku

Binaların içinde bulunan kapı bloklarını bitirmek için keskin, kalıcı bir kokuya sahip dermantin satın alınması önerilmez. Bu koku çabuk dağılmaz. Bu tür malzemeye ancak sokak tarafından giriş kapıları ile karşılaşılabilir.

Deri örnekleri

yalıtım

vuruş

Yalıtım malzemesinin uzun bir hizmet ömrü vardır, ancak birkaç önemli dezavantajı vardır:

  • nemi emer;
  • Zamanla kalınlaşır;
  • Yangın durumunda toksik elementler yayar.

vuruş

köpük kauçuk

Isıtıcının çalışma süresi 10 yıldır. Malzeme ucuzdur, sığması kolaydır, pazar farklı kalınlıklarda sunulmaktadır. Ancak köpük kauçuğun ortalama yalıtım performansı vardır.

köpük kauçuk

İzolon

Bu, bir tür PES olan haddelenmiş yalıtım malzemeleri için modern seçeneklerden biridir. Isolon’un ısıl iletkenliği düşüktür, iyi bir ses yalıtkanıdır. Ahşap kapı yapılarını ısıtmak için en iyi seçenek budur.

İzolon

Ilave malzemeler

bağlantı elemanları

Ahşaptan yapılmış tuvallerin astarlanması için büyük şapkalı özel döşeme çivilerinin kullanılması tavsiye edilir.

karanfil

Piyasada çok çeşitli suni deri bulunmaktadır. Bu nedenle, malzemenin gerekli dokusunu, renk tonunu seçmek zor değildir. Avantajı, yalıtımı sabitlemek için montaj zımbasına braketlerin varlığıdır.

Deri ve yalıtım malzemelerinin çelik kapı yapılarına sabitlenmesi için polimer bazlı özel bir yapıştırıcı kullanılması gerekir.

Köpük kauçuk için yapıştırıcı

Dekoratif örgü (kordon)

Dekoratif kordon metal bir iptir. Kaplama kaplamadan kendi ellerinizle bir örgü yapabilirsiniz.

örgü kordon

Plaka

Apartman giriş kapılarını süslerken mutlaka daire numarasına ihtiyacınız olacaktır.

kapı numarası

Adım adım talimat

Dermantinli ustaları kendi ellerinizle adım adım dahil etmeden bir kapıyı nasıl kaplayacağınızı anlayalım:

Hazırlık çalışmaları

sökme

Ön kapının yalıtımını ve kaplamasını yerinde yapmak mümkün olmayacaktır. Kanvas çıkarılmalı ve düz ve sağlam bir zemin üzerine serilmelidir. Bu amaçla 4 özdeş tabure kullanabilirsiniz.

Temel hazırlığı

Tüm bağlantı parçaları, panjur mekanizması kanvas yüzeyinden çıkarılır, eski aşınmış kaplama çıkarılır, kir ve tozdan arındırılır.

Eski kapı kaldırıldı

Yüzeyin görsel muayenesi

Küçük kusurlar yüzleşerek gizlenecektir. Çatlaklar ve talaşlar dolgu macunu, mantar, çürüme (varsa) ile kapatılmalı, yüzeyler koruyucu bileşiklerle muamele edilmelidir.

Yalıtım malzemesinin sabitlenmesi

Bir ısıtıcı her zaman kullanılmaz. Binanın amacına ve kapı bloğunun montaj yerine bağlıdır. Ancak uzmanlar, iç boşluğu olan tüm kapı yapıları için küçük kalınlıkta bile yalıtım malzemelerinin kullanılmasını önermektedir.

kapı yalıtımı

Tüm haddelenmiş ısıtıcılar, esneklikleriyle ayırt edilir ve deri ikameleri için ideal bir alt tabakadır. Ayrıca kumaşların esnemesini kolaylaştırır, astara bir bütün olarak doku kazandırır ve en önemlisi döşemede kırışıklık oluşumunu engeller.

İzolasyonun sabitlenmesi, zımba veya yapışkan bileşim kullanılarak gerçekleştirilir. Bağlantı elemanlarının seçimi, kumaşın ve yalıtımın yapıldığı malzemeye bağlıdır.

Montaj silindirleri

Silindir takma ihtiyacı master tarafından belirlenir. Ancak özellikle müstakil bir evin giriş kapıları için kesinlikle kullanılması tavsiye edilir. Bu durumda, tuvalin hangi yöne açıldığını dikkate almak gerekir. En yaygın seçenek, kapıları odanın içine düşmemeleri için dışarıya doğru açmaktır.

Tuvalin dış tarafına bakan

Kapıyı dermantin ile kendi ellerinizle kaplamak için önce kaplamadan 10 cm genişliğinde 3 şerit kesilir. Makaralar, kapı menteşelerinin yerleştirildiği taraftan, ancak daha sonra takılır.

Malzeme sabitleme

Şeritler döşemeden önce katlandığından kenarları tabana sabitlenir, böylece yanlış taraf dışarı çıkar. Kaplamanın bu parçalarında, hazırlanan yalıtım malzemesi “demetleri” serilir. Sadece bir rulo oluşturmak için kenarları sarmak için kalır, ikinci kenarı tuval üzerine sabitleyin.

Rulo oluşumu

Menteşelerin yerleştirildiği alanda kanadın yan kısmı farklı bir şekilde yalıtılmıştır. Burada kanopilerin yerleştirildiği alanlarda boşluklar bırakılarak 3’ü boylamasına döşenen 5 adet merdane yapılması gerekmektedir. Küçük silindirler, kanvasın serbest açılmasına müdahale etmeyecek şekilde pervaz üzerine sabitlenir. Daha sonra, kapı boyutuna göre önceden kesilmiş deri ile kaplanmıştır. Bu durumda, astar, tek bir sürekli malzeme parçası veya ayrı olarak kesilmiş parçalar ile gerçekleştirilebilir.

Kanadın iç kısmında kaplama

Silindirleri sabitleme seçenekleri benzerdir, yalnızca sabitleme yerleri farklıdır.

  • Kanvasın alt kısmında, armatürler cinsel taban veya kaplamadan (halı, halı vb.) 1,5 cm uzaklıkta sabitlenir;
  • Blok üzerindeki sabitlemenin özelliği tasarımına bağlıdır. Üst kısımda, silindir, tuval ile pervaz arasındaki boşluğu hafifçe gizlemelidir (5 mm yeterlidir). Bu kural kilitleme cihazı için geçerlidir;
  • Kanopilerin yan tarafındaki yalıtım rulosu, kapıların serbest açılmasını engellememesi için kanat düzlemi ile aynı hizada döşenir;
  • Kapıların dekorasyon yöntemi, dekorun ek unsurları, usta bağımsız olarak belirler.

Dermantin'i tırnaklara sabitleme

Dermantin yardımıyla kapı kanadının kendin yap restorasyonu, yalnızca ustanın sarf malzemeleri ve hizmetlerinden tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda odayı ek olarak yalıtmanıza da olanak tanır. Ve bu, kışın ısıtmada ek bir tasarruftur.

Bazı öneriler

Haddelenmiş malzemeli kapı bloklarıyla yüzleşirken, kaplamaların kenarlarının tüm çevre boyunca sıkıştırılması tavsiye edilir. Bu, kaplamanın mukavemetini artıracak ve döşeme çivileri ile sabitleme noktalarında yırtılmasını önleyecektir.

Deri, hafif bir örtüşme yaparak silindirlere hafifçe sarılmalıdır.

Kapı kanadının kaplaması her zaman üstten başlamalıdır. Başlangıçta 2 aşırı donanım sabitlenir, böylece döşemenin bozulması durumunda bu kolayca düzeltilebilir. Ardından, kaplama iç tarafa sabitlenir. Bitirme astarı – bitirme malzemesi yana ve aşağı çekilir, altından hava çıkarılır ve kanadın alt kısmına ve dış tarafa sağlam bir şekilde sabitlenir.