Dairenin ön kapısında uzaktan kumandalı elektronik kilit

4 dakika 2.2k.

Dairelere ve özel evlere yasadışı girişlerin sayısı tüm dünyada sürekli artıyor. Üreticiler henüz açılamayan bu tür kilitleri geliştirmediler. Kilitleme mekanizmalarının güvenilirliği, kırıldıkları zamana göre belirlenir. Saldırganlar en basit ucuz kilitleri birkaç saniye içinde açarlar. Ancak elektronik olanlar için birkaç saate ihtiyaçları olabilir. Bu nedenle, metal bir ön kapıya monte edilmiş uzaktan kumandalı elektronik kilit bugün büyük talep görmektedir.

uzaktan kumanda kilidi

Elektronik kilit çeşitleri

Modern inşaat pazarında, çeşitli yerli ve yabancı üreticilerin çok sayıda elektronik kilit modeli bulunmaktadır.

elektronik kilit

Elektrikli panjur cihazları için farklı seçenekler ne kadar farklılık gösterebilir:

 • tasarım;
 • Elektronik birime kod gönderme tekniği (anahtarla);
 • Hırsızlığa karşı dayanıklılık (güvenilirlik);
 • Ürünün maliyeti.

Tüm elektronik panjur türleri çeşitli parametrelere göre sınıflandırılır:

 • Kilitleme mekanizmasının çalışma prensibi (kontrol yöntemi);
 • tasarım seçeneği;
 • yer;
 • Anahtar türü.

Çalışma prensibi

Elektronik versiyon kilidi olan bir kapı takılması planlanan her odanın kendine has özellikleri vardır. Bu nedenle, üreticiler 2 seçenekli bir elektrikli kilit sunar: kapıda uzaktan kumandalı “normalde kapalı”, “normalde açık” cihazlar.

normalde kapalı

Çeşitli maddi varlıkların depolandığı özel evler, apartmanlar, kasalar, depolar ve diğer binalar, binada herhangi bir nedenle elektrik kesilse bile, her zaman yetkisiz kırılmalara ve girişlere karşı güvenilir bir şekilde korunmalıdır. Bu tür modellerin kilitleri “normalde kapalı” olarak sınıflandırılır. Böyle bir durumda sokak kapısı ancak cihazın elektrik ünitesine voltaj uygulandıktan sonra açılır.

Kalenin açılması

Normalde açık

Kamu binalarının giriş kapılarında durum tam tersi: eğitim kurumları, sağlık kurumları, ofis merkezleri, apartman girişleri vb. Burada elektrik kesintisi durumunda güvenlik nedeniyle giriş kapıları açılmalıdır.

Kapı kanadında elektrikli kilit

Bu nedenle, kamu binalarının ön kapılarına, acil bir durumda insanların serbestçe dışarı çıkabilmeleri için “normalde açık” elektronik kepenk modelleri yerleştiriyorlar. Böyle bir kilit, kapıyı yalnızca elektrik sağlandığında bloke eder. Akım kaybolur kaybolmaz kapılar otomatik olarak açılır. Buna göre, bu tür cihazlar konutlar, apartmanlar ve değerli eşyaların bulunduğu odalar için uygun değildir. Tesise girmek için saldırganın herhangi bir şekilde kilidin enerjisini kesmesi yeterlidir ve yol açıktır.

Tasarım seçeneği

Tasarım gereği, üç tür kilitleme mekanizması vardır:

elektromotor

Cihazın adı, bu tasarımdaki traverslerin tahrikinin, çalışması için akım gerektiren bir elektrik motoru olduğunu gösterir. Anahtar kodu, kontrol cihazının belleğinde saklanan sayıların kombinasyonu ile karşılaştırıldıktan sonra güç sağlanır.

elektromotor kilit

Açık konumdaki kapı kanadı oldukça kısa bir süre olabilir. Kilidi açtıktan sonra, özel bir yay sürgüyü geri döndürür. Motor tetiklendikten sonra, ön kapıya takılan bu tip elektrikli kilitlerin hızlı bir şekilde açılması tavsiye edilir, aksi takdirde uzaktan kumandadan tekrar sinyal göndermeniz gerekecektir.

Bu tür kilitlerin traversleri eğimli bir tasarıma sahiptir, bu nedenle açıldıktan sonra kanvas kendi kendine kapanır ve kapı kilidi otomatik olarak kapanır.

elektromanyetik

Elektrik akımının akışı nedeniyle selenoid, ferrit plaka üzerinde yeterince güçlü bir manyetik alan oluşturur. Plaka, kapı bloğunun kanadında bulunan panjur cihazının ikinci kısmına pratik olarak yapışır. Kapı sadece enerjisi kesildiğinde açılır.

Elektromanyetik kilitleme cihazı

Manyetik cıvata

Ürünlerde motor yerine indüktör kullanılmaktadır. Mekanizma iki şekilde çalışır:

 • Sürgü, şebeke gerilimi uygulandığında (manyetik alan oluşması nedeniyle) selenoid içine çekilir ve kapı kanadı açılır;
 • İndüktör, mandalın cıvatadan çıkarılmasını kolaylaştıran bir manyetik alan oluşturur. Sonuç olarak, kapı koluna bastığınızda kanvas açılır ve kapanır.

çapraz çubuk kilidi

Konum

Kurulum yöntemine göre, kepenk mekanizmaları 2 seçeneğe sahiptir:

Tepegöz modelleri

Ön kapıda bu tip bir elektronik kilit, odanın yanından kapı kanadına monte edilmiştir. Kapı kapatıldığında traverslerin girdiği cihazın ikinci kısmı kutu üzerine sabitlenmiştir. Ahşap yapılar için tavan kilitleri daha sık kullanılır, çünkü bunları metal bir tabana sabitlemek daha zordur.

jant kilidi

gömme

Bu tip ürünler tamamen kapı kanadının içine gizlenmiştir. Gömme kilitler daha güvenlidir. Giriş kapıları için en sık kullanılan bu tasarımlardır.

Güvenlik kilidi

Kurulum Özellikleri

Ön kapıya kendi ellerinizle elektronik bir kilit takmak en zor aşamadır. Bu durumda sadece ürünü kapıya sabitlemek değil, yapıyı tek tek parçalardan tek bir bütün haline getirmek anlamına gelir.

Bu tür kilitlerin kendi kendine montajı için aşağıdaki kurallara uyulması önerilir:

 • Kabloları mekanik stres ve nemden korumak için oluklu bir borudan döşenmelidir;
 • Kontrol ünitesinin yerleştirilmesi ve kontrolörün programlanması kesinlikle üreticinin talimatlarına göre gerçekleştirilir.