nedir, teleskopik kapı elemanlarının çeşitleri ve boyutları

Giriş kapılarına ilaveler

Kapı kanadının montajı, ankrajlar veya kendinden kılavuzlu vidalarla duvarların uçlarına sabitlenmesini içerir. Bu işlemin sorunlarından biri, duvar kalınlığı ile kapı kanadı arasındaki uyumsuzluk olup, fazla boşluk oluşmasına neden olur. Bu sorunu etkin ve hızlı bir şekilde çözmek, giriş kapılarına yapılan uzantılara yardımcı olacaktır.

Nedir ve neden ihtiyaç duyulur?

Giriş kapıları genellikle 75 mm’yi geçmeyen standart bir çerçeve genişliği ile üretilir. Aynı zamanda, duvarın tüm ucunu tamamen kapatamaz, bu da daha önce çimento veya sıva ile kaplanmış eğimlerin oluşumuna yol açar.

Günümüzde bu yaklaşımın yerine uzantılar kullanılmaktadır. Bu yapılar bir tür kapı çerçevesinin devamı. Genişlikleri, kapılarla birlikte duvarın ucunu tamamen gizleyerek entegre bir bağlantı oluşturacak şekilde seçilir.

Teknik olarak, uzantılar, kapı kanadının yanına vidalanan levhalar veya metal eklerdir. Burada her iki parçanın tasarımının eşleşmesi önemlidir. Uzantıları kurmak, sorunu eğimlerle çözmenize ve açıklığı çok daha güzel ve pratik hale getirmenize olanak tanır.

Bu sistemlerin bir diğer görevi, tüm kapı yapısının ömrünü uzatmanıza izin veren kutuyu gevşemekten korumaktır.


Uzantılar iki dikey ve bir yatay çubuktan oluşur. Genişlikleri belirli bir kapı için ayrı ayrı seçilir. Genellikle bu yapılar daha estetik bir görünüm kazandırmak için ön kapılara monte edilir.

Uzantıların kurulumunun birkaç olumlu yönü vardır:

 1. Kurulum kolaylığı. Benzer öğelerle fazla deneyiminiz olmasa bile uzantıları kısa sürede monte edebilirsiniz.
 2. Bitirmenin en aza indirilmesi. Uzantılar duvarlardaki tüm düzensizlikleri tamamen gizler, bu nedenle kurulumdan önce ayrıca macunlamanız gerekmez. Bununla birlikte, bazı durumlarda, minimum bitirme yapılır, ancak bu, minimum maliyet ve malzeme gerektirir.
 3. Uzun servis ömrü. Tahtalar pratik olarak fiziksel strese maruz kalmazlar, bu nedenle yalnızca kasıtlı olarak zarar görebilirler. Bu da ömürlerini etkiler.


Çeşit


Yapısal olarak kapı uzantıları, kutunun yanına takılan küçük şeritlerdir. Ancak aynı zamanda, çeşitli türlere ayrılmalarını sağlayan farklı bir tasarıma sahip olabilirler:

Klasik veya basit

Bu tip uzatma, duvarın genişliğine göre ayarlanmış sıradan bir tahtadır. Kapı çerçevesine dik açılarda oturur. Dışarıdan, yapı bir platband ile kapatılmıştır.

bu not alınmalı tahtanın dış ucu farklı bir şekle sahip olabilir. En basit seçenek, her tarafta bir dikdörtgen şeklinde normal bir tahtadır. Ancak bir kenarı olan ürünler de var. Bu kısım dobor ile kasanın birleştiği yerde bulunur. Bu kesimin varlığı, her iki elemanın da niteliksel olarak birleşmesine ve eklemi maksimumda gizlemesine izin verir.

teleskopik kapı

Bu tür uzantıların bir özelliği, çubuğun uçlarında olukların bulunmasıdır. Dışa doğru, aynı şekilde bağlanabildikleri için biraz astarı andırıyorlar. Bu uzantılar bina amaçlı kullanılmaktadır. Bu nedenle, geniş bir duvarınız varsa endişelenmenize gerek yok çünkü doğru sayıda tahta seçmek zor değil.

Tüm uzantıların standart ölçülerde yapıldığına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, kalasları dış duvarla aynı hizada olacak şekilde seçmek her zaman mümkün değildir.


Çoğu durumda, ekstrem tahtaların boyutlarını kendinize göre ayarlamanız gerekecektir.


Boyutlar


Uzantıları seçerken önemli faktörlerden biri boyutlarıdır. Günümüzde üreticiler bu değerlerin çok geniş bir yelpazesinde ürünler üretmektedir. Çoğu zaman, hepsi apartmanlarda veya özel evlerde standart duvar boyutlarına odaklanır.

Bugün piyasada, aşağıdaki boyutlara sahip çeşitli uzantı türleri vardır:

 1. Yükseklik 2060 ila 2200 mm arasında değişebilir.
 2. Genişlik 50 ila 560 mm arasında değişir.
 3. Kalınlık nispeten az değişir. Piyasada bu değerin 10-20 mm aralığında olduğu modifikasyonlar mevcuttur.

Tüm bu özelliklerin standartlaştırılmadığı ve bu nedenle yalnızca belirli bir üreticiye bağlı olduğu anlaşılmalıdır. Standart uzantı, açıklığınıza uygun değilse, sipariş üzerine gerekli parametrelerle bir tasarım yapabilirsiniz. Bu genellikle doğrudan kapıyı satan ve kuran kuruluş tarafından yapılır. Şirketin uzmanları ilk aşamada gerekli tüm ölçümleri yapar ve ilaveyi belirli boyutlara ayarlar.

Fazla ödeme yapmak istemiyorsanız, tasarımı kendiniz yapabilirsiniz, ancak bunun için belirli becerilere ve araçlara sahip olmanız gerekir.


malzemeler


Uzantıların bir özelliği de kapıların parametrelerine göre tasarlanmış olmalarıdır. Bu nedenle, üreticiler bunun için tuvalin yapıldığı aynı malzemeleri kullanmaya çalışıyorlar. Bugün piyasada birkaç çeşit kapı uzantısı bulabilirsiniz:

 • Ahşap. Kozalaklı ağaçlar, işlenmesi kolay olduğu için burada ana malzeme olarak kullanılır. Bu tür ürünler en pahalı ürünler arasındadır, bu nedenle her zaman kullanılmazlar. Ahşap uzantıların sadece binanın içine yerleştirilmesi tavsiye edilir, çünkü sokağa yerleştirilirlerse ağaç hızla kullanılamaz hale gelir.
 • Ahşap panolardan panolar. Bu tür yapıların üretimi için MDF, sunta, sunta, OSB veya kontrplak kullanılır. Plakalardan elde edilen ürünler, düşük fiyatları ve doğal diziden daha düşük olmayan benzersiz dekoratif özellikleri ile dikkat çekicidir. Ancak aynı zamanda ürünler neme iyi dayanmazlar ve böyle bir ortamda kullanıldığında basitçe şişebilirler. Bu etkiyi en aza indirmek için özel koruyucu filmler ile kaplanmıştır.

 • Plastik. Benzer uzantılar aynı tip kapılarla birlikte kullanılır. Malzemenin çok kırılgan olduğu, ancak nemden korkmadığı ve sıcaklık değişikliklerini kolayca tolere ettiği belirtilmelidir. Uzmanlar ayrıca bunları iç mekanlarda kullanmanızı tavsiye ediyor.
 • Metal. Donmaya mükemmel şekilde dayanabilen ve aynı zamanda son derece dayanıklı olan en çok yönlü ürünler. Genellikle çok katlı binaların ön kapılarına kurulurlar. Yüksek kaliteli bir bağlantı elde etmek için kurulum sırasında özel adaptörler kullanılır.


Lütfen tüm bu uzantı türlerinin birbirinin yerine kullanılabileceğini unutmayın. Bu nedenle, hiç kimse plastik kapının yanına ahşap bir kalas monte etmeye zahmet etmez veya tam tersi. Her şey kişisel tercihlere ve eğimin teknik özelliklerine bağlıdır.


Renkler


Uzantıların tasarımı, kapı çerçevesinin ne kadar çekici görüneceğini belirler. Bugün üreticiler bu ürünlerin birçok tonunu ve rengini sunuyor:

 • siyah;
 • beyaz;
 • gri;
 • kahverengi, vb.

Günümüzde birçok uzantı ahşabın rengine uyacak şekilde boyanmıştır. Bununla birlikte, onun modelini de taklit edebilirler. Modern teknolojiler, eklentinin hemen hemen her rengini elde etmenizi sağlar. Sadece iç mekan stili için doğru olanı seçmek önemlidir.

Benzersiz bir tasarıma ihtiyacınız varsa, ayrı ayrı sipariş edilebilir. Ancak böyle bir ilavenin maliyeti zaten standart tasarımlardan biraz daha yüksek olacaktır.

Bitir seçenekleri


Uzantı yapma süreci, bir çerçevenin oluşturulmasını ve ancak o zaman dekoratif özellikler kazandırmak için bitirilmesini içerir. Bugün, bu tür işlemler birkaç yaklaşım kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. Kaplama. Kaplama kullanımı, uzantının yüzeyindeki hemen hemen her ağaç türünü taklit etmenizi sağlar. Doğal hammaddelerden yapıldığı için malzemenin kendisi insanlar için tamamen güvenlidir.
 2. Laminasyon. Bu işlem, iş parçasının özel kağıt türleri, PVC film veya eko kaplama ile yapıştırılmasını içerir. Bu malzemeler sadece ürünün tasarımını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda onu korur. Bu yaklaşım, sunta veya MDF’den dobor üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır.
 3. Boyama. Bu, en basit ve en yaygın bitirme seçeneğidir. Boya hemen hemen her tür malzemeye uygulanabilir. Ancak aynı zamanda, ürünün benzersiz bir tasarımını elde etmek imkansızdır.
 4. vernikleme. Vernik uygulaması sadece doğal ahşap için uygulanmaktadır. Bu maddeler sadece yapısını korumakla kalmaz, aynı zamanda desenin benzersizliğini de vurgular.

Nasıl seçilir?


Uzantılar, kapının dekoratif bir unsurudur, bu nedenle seçimi ciddiye alınmalıdır. Kaliteli ürünler satın almak için basit önerilerle yönlendirilmelisiniz:

 • ölçüm al. Bu prosedür dikkatli ve yavaş yapılmalıdır. Uzantının boyutlarını yanlış belirlerseniz, artık onarılamayacak boşluklar görünebilir. Tasarımı tamamen yenisiyle değiştirmeniz gerekecek. Kapı eğimleri genellikle standart olmayan bir şekle sahiptir. Bu nedenle, uzantının genişliği ve yüksekliği birkaç yerde ölçülmelidir. Bu, en dar ve en geniş yerleri belirlemenizi sağlayacaktır. Elde edilen verilere dayanarak, eğimin kendisinden biraz daha büyük olması gereken bir ek satın almanız gerekir.
 • Tasarımınızı seçin kapı kanadının renk şeması altında. Benzer bir desen satın almak mümkün değilse, en yakın tonları ve dokuları bulmaya çalışmalısınız. Bu yapılmazsa, uzantı ve kutu görsel olarak çok hoş olmayan bir kontrasta sahip olacaktır. Örneğin ahşap kapıların altına plastik şerit takmayın. Buradaki diziden panoları kullanmak daha iyidir.
 • Dikkat et ürün kalitesi. Ürünleri yalnızca üretimleri için doğal ve güvenli malzemeler kullanan güvenilir üreticilerden almaya çalışın.

İç mekanda güzel örnekler


İyi seçilmiş uzantılar, kapının güzelliğini vurgulayacak ve iç tasarıma harika bir katkı olacaktır.

Beyaz lamine uzantılar, uzun koridorun ve içindeki tüm kapıların genel tarzını tekrarlıyor. Altın dekor ve kapı donanımları ve uyumlu duvar kağıdı ve laminat, iç mekanı lüks kılıyor.

Koyu masif ahşaptan yapılmış paneller ve kapılar aynı uzantılarla tamamlanmaktadır. Her şey klasik tarzda yapılır, katı ve çok güzel görünür.

Ve burada uzantılar standart değil, oyulmuş, şık bir ahşap çift kapı oluşturuyorlar.


İşte hem kapının kendisini hem de odanın tüm iç kısmını bir bütün olarak süsleyen orijinal uzantıların başka bir versiyonu.


Aşağıdaki videodan ön kapıya uzantıların nasıl kurulacağı hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.