kendinden yapışkanlı sızdırmazlık bandı, kauçuk malzeme ile sızdırmazlık

Kendinden yapışkanlı kapı contası

Kapılarda kullanılan modern contalar maksimum sızdırmazlık sağlayarak ısı kaybını önler. Üreticiler, özellikleri daha yakından incelemeye değer olan bu tür contaların çeşitli türlerini alıcıların dikkatine sunar.

Bu ürünlerin ana avantajı, hemen hemen her tür kapı yapısı için kullanılabilmeleridir.

özellikler

Kendinden yapışkanlı dolgu macunu, kendinizi daha ayrıntılı olarak tanımaya değer birçok özellik ve avantaja sahiptir. Ürünler yüksek derecede esnekliğe sahiptir, onları oluşturmak için kullanılan malzemeler orijinal şeklini hızla geri yükleyebilir.

Modern kendinden yapışkanlı sızdırmazlık bantları, oldukça önemli bir nokta olan sıfırın altındaki sıcaklıklara bile iyi bir dirence sahiptir. Düşük kaliteli malzemelerden üretilen ürünlerin soğuk mevsimde sertleşebildiğini belirtmekte fayda var.

Kendinden yapışkanlı contaların ana özelliği, kullanım sırasında kapının maksimum sızdırmazlığını sağlamalarıdır.


Aynı zamanda, elemanların montajı çok fazla zaman ve çaba gerektirmez. Bu tür bantların ana avantajı, her yerde kullanılabilmeleridir. Ahşap üzerine bile farklı malzemelere mükemmel şekilde sabitlenirler. Ek olarak, kendinden yapışkanlı modeller görünmezdir, kapı malzemesiyle iyi birleşirler ve iyi estetik niteliklerle ayırt edilirler.


Çeşit


Kendinden yapışkanlı bir dolgu macunu seçerken, bu ürünlerin ana türlerine özel dikkat gösterilmelidir. Temel olarak, tüm modeller arasındaki fark malzemede yatmaktadır. Ayrıca kapılar için farklı ebatlarda contalar kullanılabilir.

Kendinden yapışkanlı bantlar amaç bakımından farklılık gösterir.

 • Mühürler alıcılar arasında yüksek talep görüyor giriş kapıları için. Bu tür ürünler yoğunluk ile ayırt edilir; onları oluşturmak için kalın malzemeler kullanılır. Contaların özelliği, bir iç boşluğun varlığıdır. Bu nedenle, bant kapı çerçevesine mümkün olduğunca sıkı oturur.
 • interroom yapılar da mühürler olmadan tamamlanmış sayılmaz. Yukarıdaki seçeneğe kıyasla, bu ürünler daha basit teknik özelliklere sahiptir. Örneğin, bu bantlar odayı cereyanlardan korumak için kullanılmaz.
 • Genellikle kendinden yapışkanlı ürünler kullanılır cam kapılar için. Bu bantlar ayrı bir türdür. Özellik, özel bir bölümün varlığında yatmaktadır. Modellerin ana avantajı basit ve iddiasız kurulum.

Yukarıdakilerin tümüne ek olarak, contalar şekil olarak farklılık gösterir.

 • Bant küçük boşlukları (1-2 mm) kapatmak için kullanılır.
 • Mesafe biraz daha büyükse, özel kauçuk seçenekleri kullanmak en iyisidir:
 • 3 mm kalınlığa kadar olan boşlukları kapatmak için C ve E şekilli sızdırmazlık profilleri kullanılmaktadır.
 • P ve V şeklinde ürünler 5 mm mesafe ile kullanılmaktadır.
 • En kalın seçenekler D ve O şekilli elemanlardır. Yaklaşık 6-7 mm boşluklar için kullanılırlar.


Boyutlar


Alıcılar arasında kalın contalar yüksek talep görmektedir. Esas olarak giriş kapıları için kullanılırlar. Modeller iyi ses ve ısı yalıtımı sağlar. Ayrıca kalın ürünlerin kullanılması ile kapılar vurmadan sıkıca kapanır.

İnce kendinden yapışkanlı contalar iç kapılar için uygundur. Bu seçenekler oldukça geniş bir yelpazede sunulmaktadır ve bu nedenle seçimle ilgili nadiren sorun vardır.

malzemeler

Mühürün yapıldığı malzemeye özellikle dikkat edilmelidir.

 • Giriş sokak kapısı için seçenekler en sık kullanılır lastik. Ürünlerin özelliği, çeşitli değiştiricilere dayanmalarında yatmaktadır. Kauçuk conta, farklı hava koşullarına ve aşırı sıcaklıklara karşı iyi bir dirence sahiptir. Uzmanlar, bu seçeneklerin paranızın karşılığını almanın ideal bir örneği olduğunu söylüyor. Düşük bir fiyata, iyi performans özelliklerine sahip dayanıklı ürünler satın alabilirsiniz. Yüksek kaliteli seçenekler, orijinal şeklini koruyarak 3-4 mevsim dayanabilir.
 • Modern pazarda daha az popüler olmayan ürünler silikon. Bu seçenekler, performans açısından kauçuğa göre biraz daha düşüktür. Yukarıda açıklanan modellerle karşılaştırıldığında, silikon contalar daha az dayanıklıdır. Çoğu zaman, bu elemanlar iç kapılar için kullanılır. Bu bileşende silikon contaların rakibi yoktur. Ayrıca bu ürünler çevre dostu türler grubuna dahildir. Silikon toksik değildir ve kullanım sırasında zararlı duman çıkarmaz.


 • En ucuz çözüm satın almak köpük kauçuk kendinden yapışkanlı bantlar. Ancak bu tür ürünleri satın alırken, hizmet ömürlerinin yaklaşık 5-6 ay olduğunu anlamalısınız. Bu tür contalar giriş yapıları için önerilmez. Bunun nedeni, sıcaklık değişikliklerinin ve kirin etkisi altında ürünün parçalanmaya başlamasıdır.
 • Sözde yumuşacık kurdeleler. Temel olarak, bu seçenekler mobilyalar, yani gardıroplar için kullanılır. Bantlar iyi ısı ve ses yalıtımı özellikleri sağlar. Kabarık ürünler, kabine toz girmesini önler.
 • En dayanıklı olanlar manyetik contalar. Bu seçeneklerin oldukça pahalı olduğunu belirtmekte fayda var, ancak buradaki fiyat mükemmel performansla haklı çıkıyor. Manyetik contaların kalbinde üç devre vardır.


Bu nedenle, ürünler malzemeye sıkıca sabitlenir ve iyi bir sızdırmazlık sağlar.


Renkler


Kendinden yapışkanlı contalar çeşitli renklerde mevcuttur. Standart tipler siyah ürünleri içerir. Karanlık giriş ve iç yapılar için idealdirler.

Hafif bir kapı için beyaz kendinden yapışkanlı contalar kullanılabilir. Ancak bu tür ürünler, hava koşullarının etkisi altında hızla kirlenir.

Üreticiler de şeffaf modelleri alıcıların dikkatine sunuyor. Cam kapılar için idealdirler. Ürünü kullanırken tamamen görünmezdir. Ayrıca, bu seçenekler güvenilir ve dayanıklıdır.

Nasıl seçilir?

Kendinden yapışkanlı bir kapı contası seçerken birkaç önemli noktaya dikkat edin.

 • İlk önemli nokta malzemedir. Her tipin avantaj ve özelliklerine odaklanarak, hem giriş hem de iç tasarım için kolayca bir seçenek seçebilirsiniz. Örneğin, bir sokak kapısı için kalın kauçuk contalar kullanmak en iyisidir. Bunun nedeni, uygulama sırasında maksimum sızdırmazlık sağlayacak olmalarıdır. Ek olarak, bir sızdırmazlık maddesi kullanılması, odadaki optimum sıcaklığın korunmasına yardımcı olacaktır.
 • Ürünün boyutuna önceden karar verin. Çerçeve ile kapı arasındaki boşluğun kalınlığını önceden ölçün. Elde edilen göstergelere dayanarak, kendinden yapışkanlı bandın şeklini ve kalınlığını doğru bir şekilde seçmek mümkündür.
 • Ürün üzerinde bulunan yapıştırıcının kalitesi önemlidir. Contadaki kusurların varlığı, kullanım için uygun olmadığını gösterir.


 • Üreticiye özel dikkat gösterilmesi önerilir. Ürünlerinin yüksek kalitesini zaten göstermeyi başarmış güvenilir şirketlerden modeller seçmek en iyisidir.
 • Satın alma sırasında malzemenin esneklik açısından kontrol edilmesi önerilir: Ürünün orijinal şekline ne kadar çabuk geri döndüğünü görmek için mühür bir parmakla hafifçe bastırılmalıdır. Uzmanlar orta sertlikte bantlar kullanmanızı tavsiye ediyor. Çok sıkı olan ürünler kapının normal kapanmasını engelleyecektir. Yumuşak contalar orijinal şeklini hızla kaybeder.
 • Gardırop için bant satın almak, malzeme kalitesine dikkat. Temel olarak, bu ürünleri oluşturmak için köpük kauçuk kullanılır. Ancak bazı üreticiler daha iyi malzemelerden seçenekler üretiyor.


Nasıl kullanılır?


Yukarıda belirtildiği gibi, bandın montajı özellikle zor değildir.

İlk önce eski mührü sökmeniz gerekir. En kolay yol malzemeyi yırtmaktır. Ancak bu yöntem ürünü çıkarmazsa, bir keski veya bıçak kullanmak en iyisidir.

Bundan sonra, kalan yapıştırıcıyı kapı kanadı yüzeyinden çıkarmak gerekir. Bu tam sayılarda beyaz ispirto veya aseton kullanabilirsiniz.

Kalıntıları dikkatlice çıkarın, böylece yeni malzeme yüzeye sıkıca sabitlenir.

Ardından, aşağıdaki manipülasyonları gerçekleştirmeniz gerekir:

 • açıklığın boyutlarını, yani yüksekliğini ve genişliğini ölçün;
 • sızdırmazlık bandını elde edilen göstergelere göre ayarlayın;
 • koruyucu tabakayı üründen çıkarın.


Bundan sonra, conta kapı çerçevesinin çevresine sıkıca sabitlenmelidir. Lütfen bandın yüzeye iyi yapışması gerektiğini unutmayın. Contanın fazla parçaları bir bıçakla çıkarılmalıdır.

Ön kapı için bant kullanılırken 2 devre kurulmalıdır. Bunlardan biri doğrudan kapı çerçevesine sabitlenmiştir. İkinci devreye gelince, kapının uç bölgesinin dış tarafına sabitlenir.


Örnekler ve varyantlar


Kapı yapısında kendinden yapışkanlı bir conta kullanmanın birkaç yolu vardır.

Bunlardan biri, bir oluk bağlantısı kullanarak ürünü sabitlemektir. Temelde bu yöntem girdi yapılarının üretimi sırasında dahi kullanılmaktadır. Kutunun çerçevesinde kılavuz elemanlar bulunmaktadır. Tabanda kullanılan conta sert bir parçaya sahiptir.

Bu montaj seçeneği, çok yüksek mukavemet göstergeleri ile karakterize edilir, çok güvenilirdir. Ancak, yükleme işlemini kendi başınıza tamamlamanız neredeyse imkansızdır.

Kapı contaları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya bakın.