Bir kapı için bir duvar durdurucunun yanı sıra diğer alt türlerin takılması


6 dakika 2.9k.

Bir giriş veya iç kapı için bir duvar durdurucu, işlevi kanadın açılma açısını kontrol etmek olan bağlantılardan biridir. Duvar yüzeyindeki veya mobilya takımı üzerindeki kanvasın zarar görmesini engeller. Üreticiler, tasarım, form ve tasarım bakımından farklılık gösteren kapı durdurucuları için farklı seçenekler sunar. Duvarlara veya zeminlere yapıştırılmak üzere tasarlanmış modelleri vardır. Bu bağlantı parçalarının montajı, master çağırmadan bağımsız olarak yapılabilir.

duvar durdurucu

Kapının açılmasını sınırlamak için cihaz çeşitleri

Ahşaptan yapılmış ev yapımı takozlar veya kapı kanadını tutmak için bir tabure yavaş yavaş tarihe karışıyor. Günümüzde üreticiler bu amaçlar için birçok özel cihaz sunmaktadır.

sınırlayıcı sınıflandırması

Kapı durdurma, kapı bloğu bağlantı elemanlarının elemanlarını ifade eder. Ancak kapılar, kurulum yerine (giriş veya iç mekan), üretim malzemesine (metal, masif ahşap veya çerçeve yapıları) bağlı olarak boyut ve ağırlık bakımından farklılık gösterir. Buna göre sınırlayıcılar farklı kapı blokları dikkate alınarak üretilmektedir.

kapı durdurma

Sınırlayıcı cihazlar farklı, hatta bazen zıt işlevleri yerine getirebilir. Örneğin kapı kanadının duvar yüzeyine çarpmasını engelleyen basit stoplar vardır. Ve kapının beklenmedik bir şekilde kendiliğinden kapanması durumunda (örneğin, bir taslak nedeniyle) parmaklarınızı korumanıza izin veren daha karmaşık tasarımlar vardır.

Birçok tüketici, bir iç kapı için hangi sınırlayıcının en iyi olduğu konusunda çok az fikre sahiptir.

Bu nedenle, bu mobilya parçasını satın almadan önce, piyasada ne tür ürünlerin bulunduğunu ve amaçlarını (işlevlerini) bulmanız önerilir:

 • Öğütücüler – kapı kanadının mobilya veya duvar üzerindeki etkisini yumuşatmak için tasarlanmıştır;
 • Durur – kapının açılma açısını sınırlayın. Bazı stop modelleri, temas ettiklerinde kanadı sabitler;
 • Kapı kapatıcı, genellikle ön kapılara takılan bir sınırlayıcı mekanizmadır. Kapanırken bıçağın düzgün çalışmasını sağlar. Kanadı açık konumda sabitlemenizi sağlayan modeller var;
 • Durdurucular – kapı kanadını belirli bir noktada sağlam bir şekilde sabitleyin. Bu tür bağlantı parçaları için seçeneklerden biri standart bir zincirdir;
 • Mandal, bir tür kilitleme cihazıdır. Bu cihaz, kapı kanadını kapalı konumda sabitler;
 • Bindirmeler – kapı kanadının çarpmasını önleyin. Kapı tam kapanmıyor, branda ile söve arasında küçük bir boşluk var.

Listelenen tüm ürünler, yapısal ve işlevsel farklılıklarına rağmen, kurulum yöntemine göre 3 ana kategoriye ayrılır:

 • Cinsel kısıtlamalar;
 • Duvar armatürleri;
 • Doğrudan kapı bloğuna monte edilen ürünler.

Zemin durdurucunun montajı

Zemine monte edilmiş kapının hareketini sınırlandıran cihazlar yumuşak ve serttir. Yumuşak bir ürünle temas ettiğinde, tuval herhangi bir zarar görmeden ters yönde itilir.

Üreticiler, ahşap iç veya plastik balkon kapısı için kendinden yapışkanlı bir zemin durdurucu sunar.

zemin durdurucu

Sert bir durdurucu takarken, kapı düzgün bir şekilde açılmalıdır, çünkü sert bir durdurma üzerinde güçlü darbeler ile yaprak malzemesi deforme olacaktır.

Kurulum çalışmaları için gerekli araçlar:

 • Basit kalem;
 • Tornavida (tornavida);
 • Perforatör;
 • Vidalar ve dübeller (çoğunlukla aksesuarların teslimatına dahildir).

Kapı durdurucuyu zemine takma sırası:

 • Sınırlayıcı cihaz için montaj yeri seçimi. Bunu yapmak için tuvali açmanız, duvar düzleminden birkaç santimetre sabitlemeniz gerekir. Bu durumda kapı kolu da duvara temas etmemelidir. Kapı bloğu, insanların sıklıkla içinden geçtiği bir geçiş odasının açıklığına yerleştirilmişse, durdurucunun duvara mümkün olduğunca yakın monte edilmesi önerilir;
 • Zemin sınırlayıcı, iç kapının kenarına veya yaklaşık olarak ortasına sabitlenmelidir. Cihaz, kapı bloğunun pervazına yakın bir yere yerleştirilirse, kanat çarptığında, sırasıyla menteşelere yüksek bir yük aktarılır, hızlı bir şekilde arızalanırlar. Sınırlayıcının ayağınızın altına girmemesi önemlidir, vurur gibi parmağınızı kırabilirsiniz;
 • Donanım elemanının yerini seçtikten sonra, basit bir kalemle zemin tabanına işaretler uygulanır. Kapılar kapalı;
 • Bir zımba kullanarak 2 delik delinir: bir pim ve bir dübel için;
 • Açılan deliklerden birine dübel yerleştirilir ve bir sınırlayıcı takılır. Pimin ikinci deliğe girmesini sağlamak gerekir;
 • Durdurmadan dübelin içine bir vida vidalanır;
 • Tutma cihazının doğru şekilde sabitlendiğini kontrol etmek için kapıyı açın.

Zemin durdurucunun montajı

Odada laminat parke varsa zemine kapı açma sınırlayıcı takılması önerilmez. Vurgu laminatı zemine bağlayacak ve sıcaklık değişiklikleri ve nem değişiklikleri ile malzemenin şişmesi veya bağlantı dikişlerinde sapmalar meydana gelebilir.

Duvar armatürünün montajı

Duvar stopunun 2 parçası vardır:

 • Topuklu iğne;
 • Yumuşak disk.

Pim duvar yüzeyine ve pul doğrudan kapı kanadına sabitlenmiştir. Bıçağın pim üzerindeki etkisini zayıflatır.

Duvar silikon stoperleri, iç kapılar için evrensel olarak kabul edilir. Mekanda kullanılan döşemeden bağımsız olarak farklı kapı blokları modelleri için kullanılabilirler.

duvar durdurucu

Duvara monte tıpalar, yalnızca üretim malzemesinde farklılık gösterir. Çoğu ürün metalden yapılır, ardından ahşap, polivinil klorür, demir dışı metal püskürtme veya krom ile kaplanır.
Çoğu model ayrıca bir mıknatıs veya vakumlu vantuz ile donatılmıştır. Bu, kapıları açık durumda sabitlemeyi mümkün kılar.

Duvar armatürlerini monte etme tekniği, bir sihirbaz çağırmadan işi kendiniz yapmak zor değildir. Kurulum, kapı durdurucunun 2 elemanının hassas şekilde hizalanmasını içerir.

İlk olarak, bağlantı parçalarının montaj yeri seçilir. Bundan sonra, pim önce duvara sabitlenir. Bir perforatör kullanarak, dübeller için tabanda delikler açılır, daha sonra vidalar pim aracılığıyla bunlara vidalanır.

Kapı durdurma

Daha sonra, kilitleme cihazının eşleşen kısmı pimin üzerine yerleştirilir, ağ sonuna kadar açılır ve sınırlayıcının ikinci elemanının konum noktası, yüzeyinde bir kurşun kalemle işaretlenir. Delikler açın ve parçayı kendinden kılavuzlu vidalarla sabitleyin.

Bu tip kapı bağlantı elemanlarını seçerken, ürünün hizmet ömrünün büyük ölçüde üretim malzemesine bağlı olduğunu dikkate almanız önerilir. Yüksek mukavemetli hammaddelerden yapılan modeller daha pahalıdır.

Kendin yap kapı durdurma

Dilerseniz kapıya kendi elinizle sınırlayıcı yapabilirsiniz. Yumuşak bir kısıtlayıcı cihazın yapısı, küçük bir krizalit (tilde) ve dolgu maddesinin imalatına dayanmaktadır. Bir iç kapı yapısı için ev yapımı bir sınırlayıcının ağırlığını artırmak için kum veya küçük çakıl taşlarına ihtiyacınız olacak.

yumuşak tıpa

Kapı durdurucu, kanat açıklığının yanındaki kolda bulunur. Kilitleme cihazında bir döngü donatmak gerekir. Herkes kendi takdirine bağlı olarak tildenin rengini, tasarımını belirler. Hazır desenler internette veya dergilerde bulunabilir.

Cihazı yapmak için aşağıdaki sarf malzemelerine ihtiyacınız olacak:

 • Toplu iğne;
 • Tekstil;
 • Kumaşın rengine uygun iplikler;
 • Yumuşak dolgu maddesi, örneğin sentetik kışlayıcı.

Her şeyden önce, tilde hacmine odaklanmanız gerekir. Açılırken ağın etkisini yumuşatmak için yeterli olmalıdır. Her bir eleman 2 kopya halinde kesilir. Kesilen boşluklar kesilir, hacmi dolgu ile doldurmak için küçük bir segment dikilmeden bırakılır. Ardından, iç kapının gelecekteki sınırlayıcı bileşenlerini sökmeniz, dolgu polyesteri veya diğer yumuşak malzemelerle doldurmanız ve tamamen dikmeniz gerekir. Ev yapımı kapı hareket sınırlayıcı hazır, sadece kapı yapısına monte etmek için kalıyor.