Giriş metal kapısı iyi kapanmıyor, tuval sıkıca oturmuyor


7 dakika 6.3k.

Kurulumdan sonra yeni ön kapı gıcırdama yapmaz, fiziksel çaba harcamadan kolayca açılır, tuval kutuya sürtmez. Ancak belirli bir çalışma süresinden sonra, kapı yapısının ayarlanmasını gerektiren sorunlar başlar. Daha sık olarak, böyle bir durumda, çoğu, metal giriş kapısı iyi kapanmazsa ne yapacağını bilmeden, hizmetler için uzmanlaşmış şirketlere yönelir. Bununla birlikte, çoğu sorun aşağıda tartışılacak olan bağımsız olarak çözülebilir.

metal kapı ayarı

Kapıları ayarlamak gerektiğinde

Yeni kapı yapısının montaj sürecinde bile uzun süre sorunsuz çalışabilmesi için, kapı kanadının kütlesinin menteşeler üzerinde izin verilen maksimum yük ile uyumluluğunu kontrol etmek gerekir. Bu gösterge üretici tarafından belirlenen normu aşarsa, kapı sarkacaktır. Bu, kepenk mekanizmasının sıkışmasına, kanadın kutuya sürtünmesine ve ardından kapı bloğunun tamamen bozulmasına neden olabilir.

metal kapı menteşeleri

Ürünün hizmet ömrünü uzatmak için, durumunu periyodik olarak kontrol etmeniz ve gerekirse mobil mekanizmaları ayarlamanız önerilir. Bu tür kontrolleri, yılın sıcak döneminin soğuğa ve tam tersine geçişi sırasında yaptığınızdan emin olun.

Ayar gerektiren kapı sorunları

Giriş metal kapısının yanlış çalışmasının en yaygın nedenleri:

 • Çoğu zaman, kanat kutuya sürtündüğünde ve menteşelerde çok miktarda toz biriktiğinde hoş olmayan sesler meydana gelir;
 • Kilidi bir anahtarla kapatmak için önemli miktarda fiziksel çaba sarf etmek gerekir. Ana sebep kapı kanadının çökmesidir;
 • Kanat ve kutu arasındaki boşluk önemli ölçüde arttı. Böyle bir sıkıntı, bir kilit eğriliğinin veya lastik contaların aşınmasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir;
 • Tuval, kutuya yoğun bir şekilde çekilir. Bu durumda sızdırmazlık malzemelerinin durumunun kontrol edilmesi önerilir.

Kapı yapısının tasarımını, mekanizmalarının nasıl çalıştığını biliyorsanız, yukarıdaki sorunların tümü sihirbazı aramadan kendi ellerinizle ortadan kaldırılabilir.

gerekli araçlar

Bir kapı bloğunu kendi elinizle gidermek için evde belirli bir alet setine sahip olmanız gerekir.
Bir giriş metal salıncak tipi kapı yapısı kurmak için aşağıdaki araçlar elinizin altında olmalıdır:

 • Tornavida Seti;
 • Soket tuşları;
 • Kauçuk sızdırmazlık;
 • Dosya;
 • Altıgen anahtarı.

altıgen seti

Çoğu zaman, yapının ayarlanması, tuvalin sarkmasıyla ilişkilidir. Dezavantaj tek tuş kullanımı ile ortadan kalkar. Bunu yapmak için net bir prosedür bilmeniz gerekir. Metal parçaların gıcırtısını gidermek için bile makine yağına ihtiyacınız var.

Tereyağı

Sorun giderme

Bir evin veya apartmanın ön kapısı yalnızca fiziksel çabayla ve yeterince sıkı kapanmadan kapanıyorsa, bunu kendiniz onarabilirsiniz. Bazen bu, sorunun kaynağını belirlemek için birkaç sorun giderme adımını denemeyi gerektirir. Ve bazen kapıları yağlamak ve sızdırmazlık sakızını değiştirmek yeterlidir.

Demir kapı

En zor şey, kapı çerçevesinin tamamen değiştirilmesidir. Yüksek kaliteli kapı tasarımları çoğunlukla özelleştirilebilir.

gıcırdama eliminasyonu

Kapı kanadını açarken / kapatırken bir gıcırtının ana nedenleri:

 • Menteşelerde önemli miktarda toz birikmesi;
 • Sarkma nedeniyle ağ sürtünmesi.

Her nedenin kendi sesi vardır, ancak önce menteşeleri silip yağlamak daha iyidir. Hoş olmayan gıcırtı kaybolmazsa, başka bir neden aramak gerekir.

Menteşe üzerinde gres

Kapı menteşelerini temizlemek için normal bir bez kullanın. Aynı zamanda, parçalardan sadece toz ve kir değil, aynı zamanda eski yağ da çıkarılır. Etkili işleme için kanvasın menteşelerden çıkarılması önerilir. Bu mümkün değilse, metal elemanlar pasla kaplanır.

Mekanizmaya çekiçle vurmaya değmez, pası aşındıran özel aletler var. Böyle bir spreyin kullanım talimatlarında üreticiler, bileşimin çalışacağı süreyi belirtir. Bundan sonra, kanat fiziksel etki olmadan kolayca çıkarılmalıdır.

pas sökücü

Kanat çıkarıldığında, kanopiler kirden iyice silinir, tüm sürtünme parçaları temiz yağ ile yağlanır ve yerine branda takılır.

Gıcırdatın nedeni iç rondelanın yıkılması olabilir. Bu durumda, parçayı değiştirmek yeterlidir. Bunun için karbür metal veya bir gravür makinesi uygundur.

döngü halkası

Kapı bloğunda tek parça tip menteşeler kullanılıyorsa, sürtünme elemanları bir şırınga kullanılarak sıvı yağ ile yağlanır. Gizli döngü modellerinde, yağlama sıvısının döküldüğü yağlamaları için özel delikler bulunur.

Menteşenin bir şırınga ile yağlanması

Uygulamadan sonra yağlayıcı, sürtünme metal parçaların tüm yüzeyine dağıtılmalıdır. Bunu yapmak için, tuval birkaç kez açılır ve kapatılır. Bu tür manipülasyonları yaptıktan sonra, hoş olmayan ses kaybolmalıdır.

Sürtünmeyi ortadan kaldırın

Yağlamadan sonra iyi kapanmazsa, giriş demir kapısı kırılırsa, bunun nedeni menteşelerde değil, tuvalin kutunun yüzeyindeki sürtünmesindedir. Bu nedenle yapıyı dikkatlice incelemek ve sürtünme elemanlarının temas alanını bulmak gerekir. Bu yerlerde, yüzeylerde çizikler veya çizikler olacaktır.

Kapı ayarı

Kapı kanadı, menteşeleri gevşetmek için bir anahtar kullanılarak çerçeve ile hizalanır. Bundan sonra, tuval düzleştirilir, böylece kutu arasındaki çevre boyunca aynı boşluklar elde edilir. Bunu yapmak için her taraftan tahta takozlar yerleştirebilirsiniz. Bundan sonra kanopiler üzerine yerleştirilmiş ayar somunlarını sıkın. Bir gıcırtı olup olmadığını kontrol edin. Kaldıysa yine aynı işlemler yapılır.

Gevşek bir sundurmanın ortadan kaldırılması

Giriş metal kapısı iyi kapanmazsa ve tuval kutuya tam olarak oturmazsa, dairede bir taslak oluşur ve bunun sonucunda sakinler biraz rahatsızlık hisseder.

Gevşek kapıların ana nedenleri:

 • Tuvalin yatay kayması;
 • Sızdırmazlık sakızının aşınması;
 • Kutu bükme.

İlk durumda, menteşeleri ayarlamanız gerekir. Bunun için kanat kaldırılır ve kanopiler üzerine yerleştirilen ayar civataları sıkılır.

İkinci durumda, contayı değiştirin.

Kapı çerçevesinin eğriliğini ortadan kaldırmak çok daha zordur. Bina seviyesi ve şakül çizgilerini kullanarak ürünün tek tek elemanlarının birbirlerine göre konumlarını önceden kontrol edin. Sorun giderme prosedürü, yapıyı sabitleme teknolojisine bağlıdır.

Metal bir kapı montajının düzgünlük seviyesinin kontrol edilmesi

Ankrajlar kullanılmışsa, önce astarı çıkarmak ve bağlantı elemanlarına serbest erişim sağlamak gerekir. Ardından, kanat ayarının yanından bir tornavida ile ankrajlar gevşetilir.

Kuşgözü ve çapa deliği

Yapı pabuçlara sabitlenirse eğriliği ortadan kaldırmak daha zordur. Böyle bir durumda, genellikle bir çekiç kullanmak gerekir. Bu aracı kullanarak, düzenli aralıklarla bir seviye uygulayarak çıkıntılı bölümlere dokunulur. Bu, malzemeye zarar vermemek için dikkatlice yapılmalıdır.

Sarkmanın giderilmesi

Giriş metal kapısı sarktığından genellikle kapı kanadı kapanmaz. Gövdenin sarkmasının ve eşiğe sürtünmesinin olası bir nedeni, yatakların arızalanması olabilir. Yapı için ayarlanabilir menteşeler kullanılıyorsa, sabitleme cıvatalarını sökmek ve kanadı kaldırmak gerekir.

Menteşe ayarı

Kapılarda brandayı kaldıracak şekilde ayarlanamayan saçaklar varsa pul koyabilir, yatakları değiştirebilir ya da menteşeleri komple değiştirebilirsiniz.

boşluk giderme

Çoğu zaman, değiştirilmesi önerilen kauçuk contaların aşınması nedeniyle eski kapı yapılarında boşluklar oluşur. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmelisiniz:

 1. Eski sızdırmazlık malzemesini çıkarın;
 2. Tüm çevre boyunca tuval ve kutu arasındaki mesafeyi kontrol edin. Gerekirse menteşeleri ayarlayın;
 3. Yeni contayı takın.

Conta değişimi

Sakız uygunsa, boşluk oluşumu için başka nedenler aramak gerekir. Bu, plakanın antenlerinin yardımıyla veya kanopilerin ayarlanmasıyla ortadan kaldırılan bir boşluk olabilir.

Plaka ile kilidin dili arasındaki tutarsızlık

Giriş kapısı ünitesinin ana görevi, güvenliği sağlamak, bir daireye veya kır evine yetkisiz girişi önlemektir. Kilitleme cihazının arızalanması, koruyucu özellikleri önemli ölçüde azaltır.

Kilit

Plakanın düzenli sürtünmesi, sırasıyla enine çubukların taşlanmasına katkıda bulunur, kilidin arızalanmasına neden olur. Sorunu çözmek için bir dosyaya ihtiyacınız olacak.

Sorun giderme sırası:

 • İlk önce, deklanşör mekanizmasının parçalarının sürtünme alanını bulmanız gerekir;
 • Ardından, kilit plakasını zımparalayın. Dilin hareketini engellememelidir, ancak tuval kutuya tam olarak oturmalıdır;
 • Metali kenara çekin ve anteni pense ile ayarlayın;
 • Kapıyı kapatın, deklanşör cihazının çalışmasını kontrol edin.

döngü ayarı

Yine de genellikle ön kapı, tenteler nedeniyle iyi kapanmaz.
Kapı menteşelerinin arızalanmasının ana nedenleri:

 • Çok miktarda toz ve kir biriktirdiler;
 • Ürünler uzun süreli çalışma sırasında yıpranmış;
 • Tuval kendi ağırlığından dolayı sarktı.

Tüm bu eksiklikler, sihirbazı aramadan bağımsız olarak düzeltilebilir. Öncelikle menteşelerin iyice temizlenmesi ve yağlanması önerilir. Bu da sorunu çözmeye yetmiyorsa kapı menteşelerinin üzerlerine yerleştirilmiş ayar civataları ile ayarlanması gerekir.


https://www.youtube.com/watch?v=kImHU70GMi0

Gıcırdamayı gidermek için, sağlam taraftan kanopinin orta vidasını gevşetin, ardından kanadı hizalayın, ayar civatasını sıkın ve ürünün çalışmasını kontrol edin.

Menteşe ayar şeması

Kapı kanadının yüksekliğinde hata ayıklamak için bir altıgen kullanın. Bu durumda menteşelerin alt kısmında bulunan ayar vidalarını sıkın.