Duvara gizlenmiş sürgülü iç kapılar


5 dakika 5k.

Küçük bir alanın tüm odaları standart menteşeli kapı yapılarıyla donatılamaz. Bu nedenle bu sorunu çözmek için duvara gizlenmiş sürgülü iç kapılar kullanılır. Bu tür ürünler, odanın tüm alanını etkin bir şekilde kullanma fırsatı sunar.

duvardaki kapı

Gizli kapı yapıları nelerdir

Sürme sistemleri, kapı kanadının duvar yüzeyine paralel hareket ettiği özel bir cihazın varlığında salıncak modellerinden farklıdır. Ve bu tür yapıların ana özelliği, açık konumdaki tuvalin görsel olarak görünmemesidir. Kılavuzlar, üzerlerinde bulunan makaralar sayesinde kanatların hareket ettiği duvara yerleştirilmiştir.

Sürgülü kapı sistemi

Kanvas kayar yapıların üretiminde kullanılan malzemeler:

 • Bardak;
 • Odun;
 • Plastik.

Bu tür kapılara, duvara serbestçe girmesini engellememek için tuval düzleminin dışına taşmayan sadece özel donanımlar monte edilir.

Gizli kapı uygulaması

Gizli kurulum için tasarlanmış sürgülü kapılar, daha çok küçük bir alana sahip odalarda kullanılır. Ancak, bu tür tasarımlar, küçük aktif çocukları olan genç ailelerin yaşadığı konutlar veya apartmanlar için oldukça pratiktir.

Sürgülü kapı-kalemlik

Tasarım özellikleri nedeniyle gizli tuval, modern iç tasarım stilleriyle uyumludur. Gizli kapılar, dar koridorlar için mükemmel bir çözümdür. Bu tür tasarımlar, gömme dolapları veya ayrı giyinme odalarını gizlemek için kullanılır. Bu durumda, kanvas sadece dolap kapısı olarak değil, aynı zamanda büyük bir ayna olarak da kullanılabilir.

Kalem kutusu ile kayar yapılar

Kalem kutulu gizli sürgülü iç kapılar, duvara yerleştirilmiş bir kutudur. Kapının serbest hareketi için özel bir kaset, ray kılavuzları ve makara mekanizmaları ile donatılmıştır. Açık konumdaki kanvas, kir ve mekanik hasarlardan tamamen korunur. Aynı zamanda, başka amaçlar için etkin bir şekilde kullanılabilecek bitişik odaların boş alanını işgal etmez.

Kalem kutusu

Kurulumdan sonra, kapı bloğu duvar veya iç bölme düzleminin dışına çıkmamalıdır. Kutunun boyutları duvarın kalınlığına uygun olmalıdır. Bu nedenle, önce aşağıdaki parametreler hesaplanmalıdır:

 • Kaset raflarının kalınlığı;
 • kapı kanadı boyutları;
 • Kasada kanadın serbest dolaşımı için girintiler.

Kurulumdan sonra kasetin yarısı alçıpan ile kaplanır.

Sürgülü kapılar için bir niş oluşturma seçeneği, kapı ünitesinin içine yerleştirildiği duvarın özelliklerine bağlıdır. Evin taşıyıcı bölümlerinin tasarımını ihlal etmek yasaktır. Bu gibi durumlarda kanat kasası duvar yüzeyine paralel olarak tamamlanır. Çerçeve, ahşap çubuklardan veya metal bir profilden önceden yapılmıştır. Daha sonra duvara güvenli bir şekilde sabitlenir, alçıpan ile kaplanır ve odanın iç kısmına uyacak şekilde süslenir.

Duvardaki gizli kapılar

İç bölme bir taşıyıcı değilse, tuvali gizlemek için bir niş doğrudan duvarda düzenlenir, yani genişliğini arttırmadan ve odanın faydalı alanını azaltmadan. Bu tür sahte duvarlar, hem tek kanatlı hem de çift kanatlı kapı yapıları için donatılmıştır.

sahte duvar

Sürgülü sistemler aşağıdaki avantajlardan dolayı çok popülerdir:

 • Kapıyı açarken karşı taraftaki kişinin yaralanma riski yoktur;
 • Açık konumdaki kapı kanatları, odanın boş alanını işgal etmez;
 • Bir odayı dekore etmek için herhangi bir tasarım projesi için sürgülü kapı blokları seçilebilir;
 • Hareketli kapı yapıları, uzun bir çalışma süresi ile karakterize edilir.

İç kapılar için kullanılan gizli sürme sistemi gereksiz bağlantılara sahip değildir. Boş alanın etkisi görsel olarak oluşturulur.

Kanat veya birkaç kanadın ağırlığı merdane armatürlerine eşit olarak dağıtılır. Bu, yükü kapı çerçevesinden kaldırmanıza ve devrilmesini önlemenize olanak tanır.

 • Mobil yapıların dezavantajları:
 • Düşük ses yalıtımı;
 • Bu tür kapılar, diğer odalardan gelen kokuların geçmesine izin verir.

Bu tür kapı bloklarının montajı sırasında bu eksiklikleri gidermek için boşlukların özel ses geçirmez fırçalarla kapatılması önerilir. Ve mutfakta güçlü bir davlumbaz bulunmalıdır.

Sürgülü iç kapıların montajının özellikleri

Kapıları gizlemek için bir kalem kutusu düzenlerken, yapı tipi (tek veya çift kanatlı) ve kanvasın parametreleri dikkate alınır.

Tek kanatlı ürünler küçük alanlara kurulur: banyolar, mutfaklar, yatak odaları veya koridorlar. Geniş odalara geniş geçişler düzenlenirken çift katlı gizli kapılar kullanılır.

Gizli kapı şeması

Gizli kapı yapıları için bidonların düzenlenmesi, ancak taban tabanının bitirilmesinden sonra gerçekleştirilir.

Kurulum işinin sırası:

 1. Duvarın özelliklerinin analizi: imalat malzemesi, taşıyıcı / taşıyıcı olmayan, iletişim sistemlerinden geçiş;
 2. Kapı kanadını hareket ettirmek için mekanizma seçimi: bir üst veya iki (üst ve alt) kılavuzlu;
 3. Duvarın içinde veya iç bölme boyunca kanatlar için bir kasanın düzenlenmesi;
 4. Kaplama ve gizleme kanat kasetleri.

Gizli tipte kendin yap iç kapılar

Hazır adım adım talimatlara göre duvarda gizli sürgülü kapılar yapabilir ve kurabilirsiniz:

Duvara yerleştirilmiş kapı yapısının parametreleri önceden belirlenir ve bir çizim yapılır. Kasetin boyutlarını doğru bir şekilde hesaplamak için kapı kanadının genişliğini belirlemek gerekir.

Kılavuz rayın uzunluğu, kanat genişliğinin iki katına karşılık gelmelidir. Rafın uzunluğu, ağın yüksekliğinin, kılavuzların ve köprülerin genişliğinin ve boşlukların toplamına eşittir. Sürgülü kapılar için kasetin standart parametreleri: derinlik – 8 cm, genişlik kanattan 2 cm daha fazladır.

Bölümde gizli kapı

Gizli bir kapı için gömme bir niş planlanıyorsa, duvarın bir kısmı kaldırılır ve 2 sıra destek profili kullanılır. Kasetin duvar yüzeyi boyunca düzenlenmesi planlanıyorsa, 1 sıra destek yeterlidir. Önce ray kılavuzlu jumperlar takılır. Kapı panellerinin sessizce açılması için makaraların altına lastik bantlar serilir.

Gizli kapı çerçevesi

Tüm bağlantı parçaları takıldıktan sonra raylara branda takılır, sınırlayıcılar sabitlenir ve mekanizmanın çalışması kontrol edilir. Kanatlar kılavuzlar boyunca düzgün hareket etmeli, gıcırdamamalı ve kalem kutusuna dokunmamalıdır. Her şey doğru yapılırsa, yapının bitirilmesi gerçekleştirilir.