Eve yalıtımlı dış metal kapılar


8 dakika 345

Yalıtımlı ve kaliteli dış metal kapılar, standart ahşap yapılara göre birçok avantaja sahiptir. Bu tür kapı bloklarının ana unsurlarından biri, soğuk havanın sokaktan yaşam alanlarına girmesine karşı güvenilir koruma sağlayan bir yalıtım malzemesidir. Yalıtımlı modern çelik kapı modelleri, yüksek ısı yalıtım özellikleri ile ayırt edilir. Şiddetli donlarda bile özel evleri güvenilir bir şekilde korurlar.

Yazlık giriş kapısı

Yalıtımlı giriş kapısı çeşitleri

Üreticiler bugün doğrudan sokağa bağlı evlerin giriş açıklıklarına kurulum için kapı blokları için 3 seçenek üretiyor – bunlar özel kapılar, yalıtımlı çelik kafes kapı blokları ve teknik kapı yapıları.

Özel kapılar

Bu modeller çok işlevlidir ve giriş sokak kapısı blokları için gerekli tüm özellikleri içerir: rezervasyon, yangın güvenliği, ses yalıtımı, ısı yalıtımı.

bir buçuk kapı

Yalıtımlı kafes çelik kapı blokları

Bu tür yapı, binaların içine kurulum için tasarlanmıştır. Ancak bloğun içinde yalıtım malzemesi bulunması nedeniyle, bu tür kapılar özel evlerde de kurulur.

Teknik kapı yapıları

Görünüşüyle ​​cezbetmeyen en basit ve en uygun fiyatlı modeller. Ancak aynı zamanda güvenlik ve yapısal dayanıklılık açısından yeterince yüksek özelliklere sahiptirler. Dilerseniz ve boş zamanınız varsa, bu tür kapı bloklarını sırasıyla kendi ellerinizle kolayca monte edebilir, bir ustanın hizmetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

teknik kapılar

Sokak giriş kapılarında olması gereken temel özellikler

Özel binalara monte edilen giriş metal yalıtımlı kapılar, evin içini sokaktan ayırır. Bu nedenle, işlevsellikleri ve görünümleri artan gereksinimlere tabidir.

metal kapı konstrüksiyonu

Dış ortamla doğrudan bağlantılı metal kapılar ile apartman kapısı blokları arasındaki temel fark, doğal faktörlerin üzerlerinde sürekli etkisidir. Sürekli olarak ultraviyole ışınlarına, yüksek neme (yağmur, kar), kuvvetli rüzgar yüklerine ve hizmet ömürlerini önemli ölçüde etkileyen diğer dış etkenlere maruz kalırlar.

Bu nedenle, evin girişinde montajı amaçlanan kapı yapıları aşağıdaki parametrelere uygun olmalıdır:

  • Çekici bir görünüme sahip olun, peyzaj tasarımı ve binanın cephesi ile uyumlu olun ve iç kısımda bir konut binasının koridorunun iç çözümüne karşılık gelir;
  • Sahipler bunları günde birçok kez açıp kapatacakları için pratik olun;
  • Dayanıklı olun, muhafazayı davetsiz misafirlerin saldırılarından güvenilir bir şekilde koruyun;
  • Kapı kanadının cadde kenarından kaplanması, doğal çevrenin olumsuz etkilerine dayanmalı, korozyona vb. maruz kalmamalıdır;
  • Dış mekan giriş kapıları, şiddetli kış donlarında bile konut binasının sakinler için her zaman rahat bir mikro iklime sahip olması için yalıtılmalıdır.

Çelik Kapı

Yalıtımlı kapı yapılarının ek özellikleri

Dış mekan yalıtımlı kapılar, kanat açma/kapama seçeneği yani içten veya dıştan açılma imkanı açısından farklılık gösterebilir. Hırsızlığa karşı koruma derecesine göre kapı blokları 4 sınıfa ayrılır.

1. sınıf

Bu, giriş kapılarının en düşük güvenlik sınıfıdır. Kaba fiziksel güç kullanmadan doğaçlama aletler yardımıyla kolayca açılabilirler.

baltayla kapıyı kırmak

Bu tür kapılar, özel bir evin giriş açıklığında bir antre ve daha güvenilir başka bir kapının montajı sağlanırsa kurulabilir.

Sınıf 2

Bu sınıfın modellerini açmak için zaten özel bir araca ihtiyacınız var. Aynı zamanda, sadece deneyimli bir hırsız kapıyı kırabilir.

İkinci güvenilirlik sınıfının kapı blokları, yerleşimin tüm sakinlerinin birbirini iyi tanıdığı kırsal evlere monte edilebilir.

3. sınıf

Üçüncü güvenilirlik sınıfının kapı blokları, konut kır evlerinin düzenlenmesi için en yaygın olanıdır. Bu tür kapıları kırmak, geniş deneyime ve özel aletlerin mevcudiyetine sahip en deneyimli hırsız için bile çok zor olacaktır.

Kapıyı açma

4. Sınıf

Bu sınıftaki çelik kapı yapıları, üçüncü sınıf modellerin tüm özelliklerine sahip olmakla birlikte kurşun geçirmez ve yanmazdır.

4. sınıf koruma kapıları

Giriş metal yalıtımlı kapıların tasarımı aşağıdaki unsurları içerir: bir çelik çerçeve, metal levhalar, ek takviye nervürleri, bir demir levha, güçlü çelik menteşeler ve yalıtım malzemesi.
Ayrıca modeller, yapıya daha çekici bir görünüm kazandırmak için çeşitli dekoratif malzemelerle kaplanmıştır.

Kapı yapılarını yalıtmak için seçenekler

Dış metal yalıtımlı kapılara farklı ısı yalıtım malzemeleri eklenebilir.

talaş

Bu, giriş kapılarını yalıtmak için en ucuz seçenektir, ancak aynı zamanda daha az etkilidir. Bu durumda, malzeme yanıcıdır. Böyle bir ısı yalıtkanı zaten oldukça nadiren kullanılmaktadır.

talaş

tahta bloklar

Metal kapı kanadının içinde ek stifner olarak ahşap çıtalar kullanılabilir. Aynı zamanda yapının yalıtımına da katkı sağlarlar. Çerçeve ve kapı kanadının taşıyıcı elemanı olan köşe veya U şeklindeki çelik profillere ahşap çubuklar yerleştirilir.

Barlar

Bu durumda, kapı yapılarının kombine yalıtımı gerçekleştirilir – metal profillerdeki ahşap çubuklar ve kanvasın boşluklarını bir tür ısı yalıtım levhaları, yalıtım amaçlı diğer malzemelerle doldurmak.

vuruş

Bu, yüksek ısı yalıtım özelliklerine sahip olduğu için kapı kanadını ısıtmak için oldukça iyi bir malzemedir.

vuruş

Dolgu malzemesi olarak dolgu eksikliği: Kapı yapısının titreşimi ve üzerindeki şok yüklerin etkisi sonucu, ısı yalıtkanı ürüne çarpar. Ancak, yalıtımın ağ içindeki hareketini önleyen ek nervürler takılarak kolayca ortadan kaldırılır.

strafor

En yaygın yalıtım malzemesi köpüktür. Bu oldukça hafif, ancak aynı zamanda odaya sadece iyi bir ısı yalıtımı değil, aynı zamanda ses yalıtımı da sağlayan dayanıklı bir malzemedir.

strafor

Dezavantaj: Yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında toksik bileşenler açığa çıkaran yanıcı malzeme.

Ekstrüde polistiren köpük

Genişletilmiş polistiren, polistiren ile aynı bileşenler temelinde yapılır. Ancak üretim teknolojisinin kendisi biraz farklıdır. Ortaya çıkan ürün en iyi ısı yalıtım özelliklerine sahiptir ve dezavantajlar köpüğe benzer. Bu nedenle, bu malzeme yalnızca artan yangın güvenliği gereksinimlerine tabi olmayan bir kır evi için yalıtımlı kapılara kurulum için kullanılabilir.

strafor

poliüretan köpük

Bu yalıtım, açıklıklardaki tüm boşlukları, hatta küçük boşlukları bile eşit şekilde doldurabilen bir köpük dolgu maddesidir. Bu nedenle kapı blokları için en iyi ısı ve ses yalıtım malzemesi olarak kabul edilir.
Bu, modern inşaat pazarında oldukça yeni ve oldukça pahalı bir üründür. Poliüretan köpük, yangın durumunda yeterince uzun bir süre yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Aynı zamanda zayıf tutuşur ve neredeyse yanmaz.

PPU

Bazalt levhalar

Kesinlikle yanmaz yalıtım malzemesi bazalt elyaftan yapılmış levhalardır. Ancak ısı yalıtımı özellikleri açısından, böyle bir dolgu maddesi köpükten önemli ölçüde daha düşüktür. Çoğu zaman, artan yangın güvenliği gereksinimlerine tabi olan kapı yapılarının yalıtımı için kullanılır.
Giriş kapılarının ana yalıtım malzemelerine ek olarak kapı kanadını dışarıdan süsleyen dekoratif ahşap kaplamalar olabilir. Aynı zamanda, sadece ek bir ısı yalıtımı tabakası değil, aynı zamanda kapının çelik yüzeyini soğuktan, kilitleme mekanizmalarını donmaya karşı korur ve yapının ses geçirmezlik özelliklerini önemli ölçüde iyileştirir.

Bazalt yalıtımı

Kutu sızdırmazlığı

Çerçeve, kapı yapısının ana taşıyıcı bileşenidir. Metal levhanın tüm ağırlık yükünü hesaba katan halkalar üzerine sabitlenmiştir.

Bu nedenle, metal yalıtımlı kapıların kutularının üretimi için bir demir kanal, bir köşe veya profilli bir boru daha sık kullanılır. Bu durumda, borulardan yapılmış bir kutu duvar açıklığına serbestçe girmelidir, yani her tarafta daha sonra yalıtım malzemesi ile tıkanmış küçük boşluklar kalmalıdır.

metal kapı çerçevesi

Kutu ile açıklığın duvarı arasındaki boşlukların özel yapı köpüğü ile kapatılması tavsiye edilir. Hemen hemen her yapı malzemesine iyi yapışır ve ayrıca tam bir sızdırmazlık sağlar. Bir sprey kutusundan gelen köpük, basınç altında sağlanır ve en erişilemeyen boşluklara bile nüfuz eder. Kapalı kutu şeklindeki yapıları monte etmeden önce giriş açıklığının tüm gizli boşluklarının bina köpüğü ile üflenmesi de önerilir.

Ön kapı çerçevesinin köpüklenmesi

Kutunun yapıldığı profilli boruları yalıtmak için ince taneli genişletilmiş kil, perlit ve diğer ısı yalıtımlı dökme malzemeleri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, her 50 cm’de bir borularda, yapıyı kurduktan sonra eğimin veya duvarın karşısında olması gereken delikler önceden delinir.

Yeni bir kapı yapısı kurmadan önce, zemin tabanının destekleyici kısmını hazırlamak, duvar yüzeylerini ve giriş açıklığının eğimini düzleştirmek gerekir.

Önceden kurulmuş bir ön kapıyı yalıtırken, ön hazırlık da yapılır. Öncelikle eski yalıtım malzemesi, ufalanan sıva kaldırılır. Ayrıca, kalan kum ve tozu temizlemek için tüm çatlakların elektrikli süpürgeyle dikkatlice üflenmesi önerilir. Bundan sonra tüm düzensizlikler, çatlaklar, girintiler taze harçla sıvanmalıdır.


Kutu ile açıklık arasındaki boşluklar montaj köpüğü ile üflenmeden önce yüzeyler nemlendirilmelidir. Bu, yalıtımın kutunun elemanları ve açıklığın duvarı ile daha iyi yapışması için gereklidir. Köpük, açıklığın her iki yanındaki yuvalara, yani sokaktan ve içeriden üflenir.

Kapı boşluklarının sabitlenmesi

Özel bir eve monte edilen sokak metal yalıtımlı kapısı, kapalı konumda kabul edilebilir teknolojik boşluklara sahip olmalıdır. Bu nedenle, kutunun elemanları ile odadan ısı sızıntısının ana yeri olan kapı kanadı arasında her zaman küçük boşluklar vardır. Aynı zamanda, mahfazadaki bu çatlaklardan sokak gürültüsü ve hoş olmayan kokular geçebilir.

Kutu ve kanvas arasındaki minimum teknolojik boşluğu ayarlamak için menteşeleri doğru şekilde ayarlamak gerekir. Ve kutunun çevresini tamamen kapatmak için, kanvasın bitişik olduğu yerlerde, örneğin yoğun köpük kauçuk veya gözenekli bir lastik ped gibi kendinden yapışkanlı yumuşak bir dolgu macunu yapıştırmak gerekir.

dolgu macunu

Kauçuk conta daha pahalıdır, ancak köpük kauçuğun aksine daha güvenilirdir: nemi emmez, güneş ışığına maruz kaldığında deforme olmaz, daha dayanıklıdır ve bu nedenle daha uzun hizmet ömrüne sahiptir.

kapı contası

Kapı çerçevesinin çevresine kendiniz bir mühür koyabilirsiniz, çünkü böyle bir prosedür herhangi bir zorluk yaratmaz. Bundan önce, çalışma yüzeylerini kirden temizlemek ve teknik alkolle işlemek önemlidir.

Bazlar ayrıca aseton ile yağdan arındırılabilir. Ancak bu çözücü ile boya ve vernik kaplamaları aşındırdığı için yeterince dikkatli çalışmak gerekir.

Sızdırmazlık sakızından tabanları hazırladıktan sonra, önce koruyucu filmi çıkarmalı ve ardından kutunun yüzeyine dikkatlice yapıştırmalısınız.