altın ve gümüş patine ile siyah iç kapılar. Ne olduğunu? Klasik beyaz ve diğer elit boyalı kapılar

Patinalı iç kapılar pahalıdır, ancak aynı zamanda dekorasyon açıklıkları için oldukça popüler bir çözümdür. Bu yapıların ne olduğunu ve hangi tasarımda bunları kullanmanın daha iyi olduğunu daha ayrıntılı olarak düşünmeye değer.

Ne olduğunu?

Kapı panellerini dekore etmenin ve iyileştirmenin birçok yolu vardır ve bunlar arasında patinasyon özellikle ayırt edilir. Patina, çeşitli nesneler üzerindeki yaşlanma izleridir. Bu etki, özel bir boya uygulanarak ve ardından yüzey derzlenerek elde edilebilir.

Temel olarak, ahşap dizilere patinasyon uygulanır. Prosedür yoluyla, özel bir ağaç lifleri ve büyüme halkaları deseni oluşturmak için girintilere ve girintilere daha koyu ve daha doygun bir renk vermek mümkündür. Bronz ve pirinç yüzeyler de patinalıdır.

Üç tip patine bilinmektedir.

 1. Doğal. Süreç, nesnenin çevre ile etkileşimine dayanır.

 2. Yapay. Özel kimyasallar kullanarak doğal süreçleri hızlandırmanın mümkün olduğu bir prosedür.

 3. Dekoratif. Sonuç, malzeme üzerindeki mekanik etki nedeniyle elde edilir.


İkinci seçenek, oturma odası ile mutfak veya yatak odası arasındaki açıklıklara monte edilen iç kapıları süslemek için kullanılır. Bu çözüm, antika alımından tasarruf etmenizi sağlar.

Renge göre ek bir patina sınıflandırması vardır. Aşağıdaki gölgeler ayırt edilir.

 1. Beyaz. Bu tür kapılar kolay ve rahat görünüyor. Beyaz yapıların montajı, küçük odalara monte edildiğinde bile alanı görsel olarak azaltmaz. Tasarımcılar, hafif patinanın kahverengi veya siyah ceviz, dişbudak veya diğer ahşaplarla iyi bir çözüm olduğunu düşünüyor.

 2. Altın. Buna gümüş de dahildir. Mobilya firmalarının incelemeye sunduğu birçok katalogda yaldızlı kapıları bulabilirsiniz. Özel dekorla dekore edilmiş iç yapılar klasik veya modern tarzda iyi görünecek ve onların yardımıyla müzeleri, sarayları ve diğer seçkin kurumları dekore etmek mümkün olacak.


Bu nedenle, patinalı bir iç veya giriş kapısı, bitmiş yapının maliyetine yansıyan, manuel çalışmanın olduğu özel bir üründür. İstenilen sonucu elde etmek için bir dizi eylem gerçekleştirmeniz gerekecektir.

 1. Kapı kanadını zengin bir koyu renkle renklendirin, yapıyı iyice kurutun.

 2. Bir kat daha temel renk boya uygulayın ve kapının kurumasını bekleyin.

 3. Fırçalama gerçekleştirin – tüm katmanları kazıyabilecek ve istenen dokuyu elde edebilecek metal fırçalarla yüzeyin manuel olarak temizlenmesi.


Son olarak ürünün servis ömrünü ve estetik görünümünü uzatmak için patina kapı kanatları zımparalanıp verniklenir. Bu tür işlemler çok zaman ve çaba gerektirir ve birçoğu kapı kanadını süslemek için uzmanlara başvurmayı tercih eder.


Tasarım


Patinalı bir iç kapının çekici görüneceği çok sayıda stilistik yön vardır.

Süslenmiş bir tuval kullanmak için olası seçenekler.

 • Provence. Stil, konfor ve zarafet ile karakterize edilir, bu nedenle antika dekorlu iç kapı, iç mekana mükemmel uyum sağlar. Bu durumda ahşap yapılar tercih edilmelidir.

 • Klasik stil. İç tasarımda hala çekiciliğini kaybetmeyen popüler bir trend. Bu durumda tasarımcılar, eski bir görünüm vermek için zımparalanmış ve daha sonra özel bileşikler veya emaye ile işlenmiş ahşap kapı kanatlarını kullanmayı tercih ederler.

 • Ülke. Çok sayıda metal parçaya sahiptir, bu nedenle istenirse önceden eskitilmiş çelik gümüş ekli boyalı kapı kanatları kullanabilirsiniz.


 • Nostaljik. Geçen yüzyılın aşıkları için stil. İyi bir çözüm, altın bir patine ile eskitilmiş koyu renkli ahşap bir kapı kanadı olacaktır.


 • retro. Bu durumda, beyaz patinalı koyu renkli ahşaptan yapılmış kapılar tercih edilmelidir.


 • Boho. Bu tarz harika bir atmosfere sahiptir ve daire veya ev sahiplerinin bireyselliğini yansıtabilir. İç kapı, ahşap levhanın özel bileşiklerle işlenmesiyle genişletilebilen altın patineyi mükemmel bir şekilde yaşlandıracaktır.


Patinasyon, herhangi bir odaya çekicilik katacak ve herhangi bir iç kapıyı lüks hale getirecektir. Beyaz patine, mutfağa veya oturma odasına monte edilen kapılar için daha uygundur. Aynı zamanda, açıklığa hem bir tuval hem de iki dikey olanı monte etmek mümkündür. Yatak odaları için pahalı ve şenlikli bir seçenek daha uygundur – altın patine.


güzel örnekler


Patinalı kapılar her iç mekanda lüks ve asil görünüyor. Orijinal ve bireysel bir bitiş görevi görecekler ve herhangi bir iç mekanı tamamlayacaklar. Beyaz veya altın patinalı yapay olarak yaşlandırılmış tuvaller, ev sahiplerinin hassas zevkini vurgulayacaktır.

Oturma odasına bir iç kapı için mükemmel bir seçenek. Altın patine ve cam eklere sahip hafif bir kapı kanadı, hem klasik hem de vintage ile geçen yüzyılın diğer tarzlarında iyi görünecek.

İkinci seçenek daha pratiktir ve daha modern tarzlarda kullanılabilir. Kapı gri bir patine ile vurgulanmıştır.


Ve işte yapay olarak yaşlandırılmış koyu renkli ahşap bir kapının bir çeşidi. Ekler ayrıca kapıyı hem oturma odasına hem de mutfağa monte etmenizi sağlayan koyu camdan yapılmıştır. Böyle bir tuval, daha doğal tarzlarda olumlu görünecektir.


Modern bir iç mekana mükemmel şekilde uyan bir iç kapı için başka bir seçenek. Altın bir patina ile süslenmiş fildişi renkli kanvas, özel bileşiklerle yapılan işlemden dolayı uzun yıllar dayanacaktır.